PL EN

Turcja

Turcja wynajem jachtów
Turcja to kraj usłany zatokami przez co jest idealnym miejscem na rejs żeglarski. Zachwyca swą orientalnością, poprawia humor piękną pogodą, a dodatkowo oferuje moc atrakcji i wspaniałą infrastrukturę żeglarską. W Turcji znajdziemy świetnie wyposażone mariny dzięki czemu rejs może stać się dużo przyjemniejszy. Mariny te oferują prysznice, sklepy, mooringi. Są one dużo nowocześniejsze niż z graniczącej z Turcją Grecji.

Turcja położona jest bardziej na południe od Chorwacji czy Włoch, gdzie temperatury są wyższe, co ma bardzo pozytywne znaczenie w takich okresach jak maj i październik, podczas których popyt w innych akwenach jest niski, natomiast w Turcji są wtedy optymalne temperatury do pływania. Należy pamiętać, że w Turcji w okresie lipiec - sierpień potrafią wiać wiatry meltemi, które są silne i powodują duże zafalowanie akwenu. Dlatego wtedy warto albo pływać na katamaranach, albo wzdłuż wybrzeża (osłoniętego). Turcy są bardzo gościnni, szczególnie dla żeglarzy, ponieważ w wielu miejscowościach to właśnie żeglarze są ważnym kołem napędowym lokalnej gospodarki, a firmy zatrudnione w tym przemyśle często utrzymują wiele lokalnych rodzin.

Turcja to bardzo lubiane miejsce przez żeglarskie rodziny, ponieważ oprócz dobrze wyposażonych portów (tak ważnych w przypadku rejsów z dziećmi) Turcja oferuje wiele piaszczystych plaż, czyli ulubione miejsce przebywania dzieci jak i dorosłych lubiących promienie słońca. Cumując w portach na wybrzeżu warto wybrać się na kilka wycieczek wgłąb wybrzeża, zwiedzić te największe z atrakcji, rozkoszować się orientalną kuchnią i kulturą.

" ...Turcja to kraj usłany zatokami przez co jest idealnym miejscem na rejs żeglarski. Zachwyca swą orientalnością, poprawia humor piękną pogodą,..."


Turcja szybko rozwija jachtową infrastrukturę. Na wybrzeżu Jońskim zbudowano w ciągu dwóch ostatnich lat nowoczesne i eleganckie mariny w Cesme, Didim i Turgutreis.

Wokół marin powstało zaplecze turystyczne – restauracje, sklepy, etc. Na południe od dużej mariny w Bodrum istnieją już także nowoczesne mariny w Marmars, Gocek, Fethyie, Kemer czy Antalya. Turcja bardzo mocno i skutecznie konkuruje z Grecją o przechwycenie czarterowego rynku w regonie Dodekanezu.

Charakterystycznym wiatrem dla Turcji jest podobnie jak dla Grecji Meltemi. Wieje wzdłuż wybrzeża z zachodu, ale także z SW w zatokach wokół Bodrum, Marmaris i Fethyie. Meltemi zaczyna wiać w czerwcu - 3/4B i pełną siłę osiąga w lipcu i czerwcu – 6/7B, zanika w październiku. Meltemi wieje z NW pomiędzy Kos i Bodrum i z W w kanale Rodos. Wieje z zachodu aż do Finike. Jest silniejszy wokół przylądków i pośród wysp. Późnym wieczorem cichnie, często ze szkwałami w zatokach.

Meltemi jest konsekwencją układu niskiego ciśnienia nad Pakistanem i wysokiego ciśnienia nad Azorami. Na odcinku między Antalya i Syrią dominują bryzy lądowe i morskie. Letnie temperatury panują już w maju i czerwcu, średnio 26°C i 29°C, w lipcu i sierpniu jest ponad 30°C a we wrześniu i październiku jest 29°C i 24°C.

Zobacz oferty wynajmu z Turcji