PL EN

Poradnik żeglarza

Poradnik żeglaża

1.Co zabrać ze sobą na yacht?

 • Ogranicz się do najpotrzebniejszych rzeczy!
 • Unikaj dużych i sztywnych walizek. Zastąp je miękkim workiem lub torbą który łatwo Ci będzie schować w dowolnym miejscu na jachcie.
 • Na jachcie bardziej sprawdza się ubieranie „na cebulkę”. Raczej więc koszulka, bluza , polar i lekka kurtka przeciwdeszczowa, a nie jedna kurtka puchowa.
 • Jeśli jesteś kapitanem (skiperem) na jachcie, polecamy ubezpieczenie OC skipera, ubezpieczenie jachtu może nie pokrywać wszystkich szkód i kosztów wypadku na morzu, zwłaszcza jeśli wypadek był wynikiem błędu kapitana.

a) MORZA CIEPŁE:

(CHORWACJA, GRECJA, TURCJA, WŁOCHY)

-Dokumenty (paszport, dowód osobisty) -Indywidualne ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą na czas rejsu i podróży (koniecznie! Możliwe do wykupienia w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym) - -Lekką kurtkę nieprzemakalną -Lekki polar, cieplejsza czapka (Adriatyk jest ciepłym morzem, jednak czasami też zdarzają się chłodniejsze dni) -Rękawiczki do pracy z linami, mogą być żeglarskie lub rowerowe -Lekką, przewiewną odzież, szybkoschnącą -Jasne nakrycie na głowę z daszkiem -Bieliznę osobistą -Krem z dużym filtrem UV -Okulary słoneczne na smyczy -Buty na miękkiej i jasnej podeszwie -Klapki pod prysznic -Strój kąpielowy -Buty do pływania (dno w Adriatyku pokryte jest jeżowcami jak również ostrymi kamieniami przy brzegu) -Zestaw ABC do nurkowania (maska, fajka, płetwy) -Telefon komórkowy, okulary i aparat fotograficzny, etc. zawieszony na smyczy (komórki i inne gadżety multimedialne lubią bardzo szybko wskakiwać do wody, jednak droga powrotna zajmuje im znacznie dłuższy czas) -Ręcznik i przybory toaletowe -Śpiwór, na wyposażeniu jachtów Chorwackich znajduje się pościel więc nie ma konieczności zabierania śpiworów, w innych krajach należy sprawdzić wyposażenie jachtu -Podstawowe leki jak również leki, które zapisane ma się przez lekarza

b) MORZA PÓŁNOCNE , BAŁTYK

-Dokumenty (paszport, dowód osobisty) -Indywidualne ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą na czas rejsu i podróży (koniecznie! Możliwe do wykupienia w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym) -Śpiwór -Sztormiak (kurtka i spodnie) -Przynajmniej jeden komplet ciepłej odzieży (np. dres, polar, sweter) -Bieliznę osobistą -Kalosze -Obuwie na jasnej i miękkiej podeszwie -Obuwie trekkingowe do pieszych wycieczek -Czapkę ciepłą i szalik, jak również czapkę z daszkiem -Rękawice nieprzemakalne, ciepłe -Okulary słoneczne na smyczy -Telefon komórkowy i aparat fotograficzny, etc. zawieszony na smyczy (komórki i inne gadżety multimedialne lubią bardzo szybko wskakiwać do wody, jednak droga powrotna zajmuje im znacznie dłuższy czas) -Ręcznik i przybory toaletowe -Podstawowe leki jak również leki, które zapisane ma się przez lekarza

Na każdy rejs bezwzględnie należy zabrać ze sobą dobry humor oraz mnóstwo pozytywnej energii jak również osoby obdarzone talentem wokalno-muzycznym śpiewniki i instrumenty grające.

2.Jaki yacht wybrać na Naszą przygodę?

Dla każdej osoby „najlepszy” oznacza co innego, zależy to od tego jakie kryterium uznamy za najważniejsze. Niżej opisane zostają rodzaje yachtów które jesteśmy w stanie Państwu zaproponować.

 • Katamarany – poprzez swoją konstrukcje są stabilne i bardziej odporne na przechyły podczas żeglowania i postoju na kotwicy lub boi. Dwa połączone kadłuby oferują dużą przestrzeń i większy komfort wypoczynku. Kabiny z łazienkami zapewniają intymność, a duży salon z aneksem kuchennym jest doskonałym miejscem do biesiadowania. Pokład jest także bardzo przestronny. W kokpicie znajduje się stół i kanapy. Na dziobie między pływakami jest rozpięta specjalna siatka która jest ulubionym miejscem do wypoczynku i opalania. Ceny postoju katamaranów w porcie są wyższe niż jachtów jednokadłubowych przeważnie o 50%.

 • Jachty jednokadłubowe bardzo dobrze sprawdzają się kiedy pragniemy mocniejszych doznań żeglarskich. Tu można poczuć przechyły, żeglarskąprzygodę i atmosferę. Obecne jachty jednokadłubowe są konstruowane z myślą o jak największej wygodzie załogi a najbardziej luksusowe jednostki nie ustępują pod tym względem katamaranom.

 • Jachty motorowe są dla tych których żeglarstwo nie pociąga a chcą zażyć morskiej przygody i dobrego, komfortowego wypoczynku. Jachty wypornościowe pływają z prędkościami 10 -15 węzłów, napędzanie są jednym lub dwoma silnikami. Zużycie paliwa jest na poziomie 6 -10 litrów na godzinę . Dla tych którzy uwielbiają prędkość i chcą szybko się przemieszczać, przeznaczone są jachty motorowe ślizgowe, które potrafią osiągnąć powyżej 30 węzłów prędkości. Tu jednak należy się liczyć ze zużyciem paliwa dochodzącym nawet do 150 litrów na godzinę.

LICZBA KABIN:

W TAKICH KONFIGURACJACH JACHTY WYSTĘPUJĄ NAJCZĘŚCIEJ:

Od tego punktu zaczynamy poszukiwania jachtu. Wiedząc ile osób liczy Nasza grupa szukamy odpowiedniego jachtu by każdy miał swoje miejsce do spania.

 • Jacht 2-kabinowy: 4 osób ma zapewnione miejsce w kabinach, opcjonalnie podwójne spanie w mesie

 • Jacht 3-kabinowy: 6 osób ma zapewnione miejsce w kabinach, opcjonalnie podwójne spanie w mesie

 • Jacht 4-kabinowy: 8 osób ma zapewnione miejsce w kabinach ,często jedna kabina ma koje piętrowe, opcjonalnie podwójne spanie w mesie

 • Jacht 5-kabinowy: 10 osób ma zapewnione spanie w kabinach, czasem jedna osoba w kabinie skiperskiej, opcjonalnie podwójne spanie w mesie

 • Jacht 6-kabinowy: 12 osób ma zapewnione spanie w kabinach, czasem jedna w kabinie skiperskiej, opcjonalnie podwójne spanie w mesie

LICZBA KOI:

Liczba koi w kabinach to najczęściej podwojona ilość kabin, chyba, że na jachcie jest kabina skiperska (na niektórych jachtach 50-stopowych i większych) lub kabiny są 3-osobowe.

Jeżeli chcemy, aby na jachcie mogła żeglować liczniejsza załoga, możemy rozważać spanie w mesie, co obniża koszt przypadający na jedną osobę. Uwaga, ważna jest maksymalna liczba osób, jaką podaje armator i tej liczby nie możemy przekroczyć. Może się zdarzyć, że ten sam typ jachtu u różnych armatorów jest zarejestrowany na inną ilość osób, dlatego zawsze trzeba się upewnić przed zarezerwowaniem łódki jaka jest maksymalna liczba załogi.

LICZBA ŁAZIENEK:

Jeśli zależy nam na niskim budżecie czarteru wybierzmy jacht 3-kabinowy z jedną łazienką lub 4-kabinowy z dwiema łazienkami. Jeśli jednak członkowie załogi stwierdzą, że jedna łazienka dla 8 osób to za mało, trzeba się rozejrzeć za większą łódką (pow.39 stóp). Dla tych najbardziej wymagających żeglarzy polecamy jachty, gdzie każda kabina ma własną łazienkę. Jachty z pożądaną liczbą łazienkę można wyszukać w dziale opisy JACHTÓW.

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKÓW WODY:

Sprawa istotna, jeśli nie planujemy nocować codziennie w marinie lub żeglujemy na akwenie gdzie trudno jest o wodę (np. wśród wysp). Im większe zbiorniki, tym większa autonomia żeglowania. Parametr ten można sprawdzić w dziale opisy JACHTÓW

STER STRUMIENIOWY: 

Jest bardzo przydatny podczas manewrowania w portach. Wyposażonych jest w niego wiele jachtów, oprócz katamaranów. Jachty posiadające ster strumieniowy przeważnie są oznaczone w cennikach skrótem BT. Informacje czy jacht go posiada uzyskacie też wysyłając do nas zapytanie.